بارگیری...
خواص دانه سویا

خواص دانه سویا

دانه سویا Soy bean

خاصیت درمانی : درمان علائم یائسگی

خانواده: نخود (Fabaceae)

اندام دارویی: میوه

مزاج : گرم و تر

سویا قرنهاست که غذاي مردم آسیا مخصوصا چین بوده است و چینی آن را همراه با برنج بعنوان غذاي اصلي خود مصرف مي کنند . ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده سویا مي باشد و تقریبا دو سوم محصول کل دنیا را توليد مي کند. سویا در ایران بنام (لوبیا روغني ) ، ( لوبیا چیني ) سوزا و دانه سویا معروف است .

سویا گياهي است یکساله دارای ساقه برشاخه ، برگهای آن بيضي ، نوك تيز و سبز رنگ مي باشد . میوه آن شبیه لوبیا سات که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد . رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و برنگهای زرد ، سفید ،سياه ، خاکستري و خالدر دیده می شود .

دانه سویا به بزرگي يك نخود کمي مسطح و گرد است . دانه سیاه سویا بشتر در طب گیاهی مصرف درد ولي از دانه زرد رنگ آن بیشتر برای روغن گیری استفاده مي کنند . سویا بعلت داشتن پروتئین و مواد مغذي در تغذیه انسان بكار مي رود .

سویا از چین به نقاط دیگر دنیا راه یافته است و بطور وحشي در آن کشور وجود دارد . سویا در حدود 3500 نوع مختلف درد که هر کدام آب و هوای مخصوصی را می خواهد .

ترکیبات شیمیایی :
30%کربوهیدرات، ۲۰٪ چربی های اشباع و غیراشباع، ۳۶ پروتئین شامل بیست اسید آمینه، ویتامین های محلول در آب و چربی، هشت عنصر معدنی (روی، آهن، فسفر، کلسیم)، ایزوفلاون های فیتو استروژنیک مانند جنیستین و دیادزین

سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غني است و داراي مقدري ويتامين هاي C , D , E , K و کمي کاروتن مي باشد . سویا همچنین دارای کلروفیل و آنتي بيوتيکي بنام کاناوالین نیز هست  .

دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سویا یك نوع آنتی بیوتیك ارزان قیمت تهیه کنند که مورومیکس ناميده مي شود و باکتریهای مضر روده را از بین می برد .

برای درست کردن شیر سویا ، دانه سویا را له کرده و بمدت 24 ساعت تحت تاثیر آب قرار مي دهند سپس آنرا صاف مي کنند و بدین ترتیب نوشابه اي مانند شیر بدست می آید که منبع غذایي خوبی است که مي توان بجای شیر گاو مصرف کرد .

روغن سویا که از فشار دادن دانه های له شده سویا بدست می آید رنگ زرد مایل به قرمز درد و داراي بوي مخصوصي شبيه بوي لوبیا است و در حرارت 15 درجه منجمد مي شود ولي درجه حرارت معمولی حالت روان درد.

خواص درمانی دیگر:
کاهش ریسک سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان، کاهش ریسک سرطان کولون در زنان یائسه ، تقویت حافظه ، کاهش سطح کلسترول خون ، کاهش احتمال ابتلا به سرطان و دیابت به دلیل فیتیک اسید موجود در آن.

1- سویا مقوي و باد شکن است

2- دانه سویا ، مدر ، تب بر و ضد سم است

3- در چین دانه سویا را بعنوان ضد سم مصرف می کنند

4- شیر سویا غذاي مفيدي براي کودکان است

5- نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است زیرا اولا ارزش غذایي زیادي درد ثانیا مواد نشاسته ای که تبدیل به قند مي شود در آن کم است

6- دانه هاي سبز سویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد براي زخم هاي آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین براي رفع التهاب و قرمزي پاي بچه ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید است .

7- سویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعيف البنيه بسیار مفید است

8- سس سویا براي تحريك اشتها بکار می رود

9- سس سویا را برای از بین بردن بوی گوشت بکار می برند

10- سس سویا را به غذاهایی که تدرید دربد سالم باشد بزنید سم آنرا خنثي مي کند

11- سس سویا ملین ، خنك كننده و ضد سم است

12- اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سوس سویا بدهید

13- اگر ادرار کسي بخون آلوده است سس سویا درمان آن است

14- سس سویا برای سوختگی پوست مفید است

 15- فرآورده های سویا برای پیشگیری سرطان مفید است

16- سویا به فعالیت روده ها و دفع منظم سموم كمك مي كند

17- سویا مقدار تری گلیسیرین خون را پائین می آورد

18- برای تمیز کردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده کنید حتي مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبي هستند اگر از سویا استفاده کنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند بزودي شريانهاي آنها تمیز و جوان خواهد بود .

19- سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج مي سازد و اگر از فرآورده های سویا استفاده کنید در بدن شما سنگ کیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ کیسه صفرا درید رژیم خود را به سویا تغییر دهید

20- سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است

21- سویا موثر برای درمان سرطان کولون است

22-سویا از سرطان سینه جلوگیری می کند

23-  سویا منبع غني هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهاي مصنوعي در دوران يائسگي باشد . پس خانم ها در دوران یائسگي بهتر است از فرآورده های سویا استفاده کنند .

 طرز استفاده :

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیر سویا ، شیر بریده سویا ، در سویا ، بلغور سویا ، سویاي بو داده ، پروتیئن سویا ، سوس سویا ، سویاي تخمیر شده ، جوانه سویا و غیره

مقدار مصرف و روش تهیه :
سه نوبت در روز. در هر نوبت نصف تا یک قاشق غذاخوری از پودر سویا را در یک لیوان شیر میل نمایید.

عوارض جانبی :
سرکوب تیروئید، اختلال در سیکل ماهیانه بانوان، ایجاد نفخ و ناراحتی گوارشی در مصرف خوراکی

مصرف در بارداری و شیردهی:
با احتیاط مصرف شود.

موارد منع مصرف:
مورد خاصی ذکر نشده است.

ملاحظات: مصرف مداوم و بی رویه آن توصیه نمی گردد.

نظرات کاربران

نظر بدهید