خواص مارچوبه

خواص مارچوبه

مارچوبه گیاهی گلدار است که بومی بیشتر مناطق اروپا، آفریقای شمالی و غرب آسیا است.
مارچوبه گیاهی علفی چندساله و دوپایه از راسته مارچوبه، تیرهٔ مارچوبگان (Asparagaceae) و سرده ی مارچوبه (Asparagus) است.
گل‌های بسیار کوچک آن در روی پایه‌های نر و ماده قرار دارند. گل‌های آن دارای ۶ کاسبرگ و ۶ گلبرگ و ۶ پرچم و یک مادگی سه برچه‌ای است گل‌های نر به رنگ زرد مایل به سبز بوده، کاملاً از گل‌های ماده که معمولاً به رنگ قرمز در می‌آیند قابل تشخیص می‌باشند.
معمولاً برداشت مارچوبه از سال سوم، یعنی دو سال بعد از انتقال تاج آن به محل اصلی آغاز می‌شود.
محل کاشت آن در ایران، خوی، تبریز، نواحی مختلف البرز، قصر قجر، جلفای اصفهان، اراک، کرمانشاه، جنوب ایران، و مهارلو در شیراز . همچنین در روستای رز از توابع شهرستان ماهنشان استان زنجان بصورت خودرو رشد میکند. این گیاه به‌عنوان یک سبزی خوراکی به صورت خام یا پخته استفاده می‌شود.کاشت این گیاه در شهرستان اندیمشک رواج پیدا کرده است

خواص مارچوبه
مارچوبه دارای مقدار زیادی ویتامین ک و فولات (ویتامین ب۹) است. فولات موجود در مارچوبه باعث می‌شود تا مصرف این گیاه در زمان بارداری از ناهنجاری‌های مادرزادی بکاهد.
خوردن مارچوبه هم‌چنین می‌تواند به تقویت نیروی جنسی کمک کند.

مارچوبه و لاغری
مارچوبه به عنوان یکی از سبزیجات دارای خاصیتی است که باعث پاک شدن سموم بدن می شود و دستگاه گوارش را نیز تحریک می کند و مانع دفع باکتری های سالم روده می شود . مارچوبه را می توان بخار پز کرد و یا در کمی روغن زیتون سرخ نمود و قبل از غذا میل کرد تا در کنترل اشتها نیز مژثر باشد .

نظرات کاربران

نظر بدهید