بارگیری...
خواص هویج

خواص هویج

كليات گياه شناسي

هویج گیاهی است دو ساله دارای ریشه راست و ساقه بي کرك که نوع پرورش یافته آن در اکثر نقاط زمین کشت مي شود . قسمت مورد استفاده گیاه هویج ، ریشه ، میوه و تخم آن است .

ترکیبات شیمیایي:

هویج داراي 87 % آب ، 5/ 1 مواد ازته ، 02 / 0 % چربي ، 8% مواد گلوسیدي ، حدود 5 /1 % سلولز و مقداري ماده رنگي کاروتن (ویتامین A و دیاستازهاي مختلف و ویتامین های A, B , C , D , E می باشد.

خواص داروئي:

در هویج يك نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کننده قند خون را درا مي باشد بنابراین این عقیده قديمي که هویج برای مبتلایان به بیمار قند خوب نیست کاملا غلط است وبیماران قند مي توانند به مقدر کم از این گیاه استفاده کنند. هویج با داشتن مواد مقوي و ویتامین ها یکی از مهمترین و مفیدترین برای بدن مي باشد. خوردن هویج مقاومت بدن را در مقابل بیماریهای عفوني بالا مي برد

مصرف هویج در برطرف کردن بیماریهاي آب آوردن انساج بدن ، عدم دفع ادرار ، تحريك مجاري هضم و تنفسي ، سرفه های مقاوم ، آسم ، اخلاط خوني و دفع کرم اثر معجزه آسائي دارد.

 از هویج مي توان در موارد زیر استفاده کرد:

1) برای برطرف کردن یبوست يك کیلو هویج را رنده کنید و در مقدري آب دو ساعت بجوشانید تا مانند زله در آید صبح ناشتا چند قاشق بخورید

2) سوپ هویج براي کودکان شیر خوار که معدہ حساس دارند : ابتدا 200 گرم هویج رنده شده را در دیگ بریزید و روي آن يك لیتر آب اضافه کنید و بجوشانید تا کاملا هویج ها له ود . سپس آنرا صاف کرده و به نسبت مساوی باشیر مخلوط کرده و در شیشه شیر بچه ریخته و به او بدهید .

3) تخم هویج را به مقدر يك قاشق غذا خوري در يك ليوان آب جوش ریخته و آنرا بمدت 5 دقیقه دم کنید . این دم کرده اثر نيروي دهنده، اشتها آور ف مدر ، زیاد کننده شیر خانم های شیر ده و اثر قاعده آور درد

4) برگ هویج را با آب بجوشانیداین جوشانده را غرغره کنید برای آبسه مخاط دندان و دهان موثر است بعلاوه مي توان برای رفع ترك و خراش پوست استفاده کرد

5) هنگامیکه کودك شروع به دندان درآوردن مي کند يك قطعه هویج باريك را برای دندان زدن به او بدهید .

 6) آب هویج را اگر روی صورت بکشید باعث روشن شدن و جلوه پوست صورت مي شود .

7) اگر بخواهید لاغر شوید همه روزه با غذا هویج خام بخورید

8)اگر مي خواهيد چاق شوید بعنوان صبحانه باید آب هویج بخورید

9) هویج وپیاز را با هم بجوشانید و به آن آب لیمو اضافه کنید داروي موثري براي درمان بیماریهاي عصبي ،امراض کلیوی و همچنین جوان کننده پوست مي باشد

10) خوردن هویج برای بیماریهای بواسیر موثر است

 11) برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا هویج اثر معجزه آسا درد

 12) خوردن هویج جوشهای صورت را درمان می کند

13) برای تقویت قوای جنسی و تحريك كبد و روده ها هویج داروي موثري است

14) در فرانسه بیمارستان معروفي وجود دارد که برای درمان بیماریهای کبدي فقط از سوپ هویج استفاده مي کنند و دستور تهیه این سوپ بشرح زیر است :

حدود 750گرم هویج را رنده کنید و آنرا در ظرفي که مقدري آب نمك درد بریزید سپس به ان يك قاشق چایخوری جوش شیرین و يك قاشق سوپخوری کره اضافه کنید آنرا بجوش آورده و با آتش ملایم بپزید تا آب بخارشود و هر روز يك بشقاب از آن را میل کنید

15) هویج اعمال روده ها را منظم مي کند و کمبود الياف غذاهاي گوشتي را جبران می کند بنابراین آنهايي که گوشت زیاد مصرف مي کنند حتما باید هویج بخورند تا مشکل یبوست نداشته باشند .

16) براي برطرف کردن اسهال بچه ها بهترین دارو سوپ هویج است . برای این منظور باید 500 گرم هویج را رنده کرده و آنرا در یك لیتر آب بجوشانید تا آنکه هویج کاملا پخته و نرم شود سپس آنرا در آسیاب برقي ريخته تا آنکه بصورت شربت در آید بعد بأن ا اضافه کرده تا آنکه حجم آن یك لیتر شود .

برای بچه هایی که معده حساس دارند سوپ هویج بهترین دارو است بدین ترتیب که مي توان يك یا دو بار در روز بجای شیر به بچه سوپ هویج داد حتي براي بچه هایی که کمتر از سه ماه دارند مي توان بطور متناوب سوپ هویج به طفل داد يعني يك وعده شير و يك وعده سوپ هویج و بعد از سه ماهگي این روش تبدیل به يك وعده سوپ و دو وعده شير مي شود .

17) آب هیج در صبح ناشتا مواد سمی را از خون خارج مي کند 18)اگر آسم یا گرفتگی صدا درید آب هویج بخورید

 19) خانم هایی که پوست حساس دارند حتما باید پوست صورت و گردن خود را با آب هویج پاک كنند

20) دم کرده تخم هویج و یا جویدن تخم هویج گاز معده را خارج کرده و فعالیت روده ها را زیاد می کند .

طرز استفاده :

هویج را نباید هیچگاه پوست کند زیرا مواد مغذی و ویتامین های خود را از دست می دهد بلکه باید آنرا با برس شست و مصرف کرد.

 مضرات :

البته با تمام خواص زیادی که هویج دارد مصرف آن باید زیاده روی کرد دیده شده آنهائیکه هویج زیاد مصرف مي کنند رنگ پوست و چشم آنها زرد مي شود که البته خطری ندارد چون اگر چند روز هویج مصرف نکنند دوباره پوست و چشم به رنگ طبیعی خود برمی گردند .

نظرات کاربران

نظر بدهید