بارگیری...
خواص گرده گل

خواص گرده گل

گرده گل زنبور عسل 

گرده ها نقش اصلی در تغذیه زنبورهای عسل دارند و تنها منبع پروتئینی برای آنها به شمار می روند.

اثرات درمانی گرده :

گرده باعث افزایش انرژی بدنی شده اشتهارا کاهش میدهد. در نتیجه وزن را کم نموده موجب افزایش بنیه شده و حساسیت را تقلیل میدهد همچنین اثرات آنتی بیوتیکی داشته و عملکرد جنسی را با کاهش ضعف جنسی و ناباروری بهبود می بخشد . حملات آسمی را تقلیل میدهد با سالخوردگی مقابله نموده و موجب افزایش طول عمر است.

بسیاری از مردم در رژیم های خود برای جبران کمبود مواد مغذی از گرده بعنوان مکمل غذایی استفاده میکنند این قبیل غذا ها نه تنها برای تامین انرژی بلکه برای زدودن بدن از رادیکالهای آزاد وسم ها موثرند. دانشمندان بر اساس مطالعات کلینیکی دریافتند که گرده در بهبود تب یونجه و آلرژیهای دیگرموثر است.

این ماده یک مکمل غذایی عوام پسند است زیرا برای کسانی که تمایل دارند وزن خود را کاهش دهند و سیگار را ترک نمایند بسیار موثر است .

بسیاری از ورزشکاران در سراسر دنیا از گرده بعنوان یک مکمل انرژی دهنده استفاده میکنند بسیاری از ورزشکاران شرکت کننده در المپیک وا ز آن جمله محمد علی کلی موفقیت های بزرگ خود را مدیون استفاده از گرده عسل هستند. گرده به کاهش هیجان کمک کرده و سیستم گوارش را بهبود می بخشد.

دکتر Carlson در کتاب خود در باره اثرات گرده میگوید: گرده دارای هورمون گنادوتروپیک شبیه هورومون گنادوتروپین که از غده هیپوفیز ترشح می گردد می باشد .

مدتهای طولانی مردم از گرده در جهت تنظیم سیستم بدن و بعنوان تقویت کننده استفاده می کردند این ماده به افزایش بنیه افراد در ناتوانی های جنسی کمک می کند مخصوصا وقتی با عسل و رویال ژل مخلوط گردد.

اثرات گرده ی بدست آمده از زنبور مردم را به استفاده از آن ترغیب نموده است این اثرات شامل : تاثیر در ناراحتی های گوارشی، بیماریهای پروستات، جوش صورت، مشکلات جنسی، خستگی، آلرژی و... است .

بررسی های کلینیکی نشان داده اند که گرده قادر است باعث کاهش بزرگی غده پروستات و کاهش دردهای ناشی از آن شود دکتر Dallas clotiatre می نویسد: گرده گل در سلامتی پوست موثر است و گزارش نموده مصرف کرده در مردانی که مشکلات پروستات داشته اند باعث بهبودی چشمگیری در آنها شده است و باعث تسکین آثار این بیماری مانند: شب ادراری و تقلیل دردهای پروستات گردیده است. همچنین دکتر Clouatre می نویسد : گرده به شل کردن ماهیچه های صاف کمک می نماید بسیاری از بیماران که هنگام دفع ادرار با زحمت و درد روبرو هستند و برای ادرار مجبورند شب ها بلند شوند با مصرف گرده مشکلشان مرتفع می گردد.

مطالعاتی که در همین رابطه در سوئد انجام شده نشان داد که تاثیر گرده در ارتباط با التهاب و ورمهای غده پروستات حائز اهمیت است .از ۵۰ بیماری که برای آنها گرده تجویز شده بود درمان ۴۶ نفر موفقیت آمیز بود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که هورمون موثره ای در گرده وجود دارد که به همراه طیف گسترده ای از مواد مغذی و منیزیم، روی و اسیدهای چرب ضروری به دفع ادرار در مردان و نیز تنظیم سیستم تناسلی کمک می کند آنها تجویز میکنند که مردان بالای سن ۳۰ سال می توانند برای جلوگیری از ابتلا به پروستات از گرده جمع آوری شده توسط زنبور استفاده نمایند.

دیگر خواص گرده گل :

گرده گل در وهله اول قبل از هرچیز یک تقویت کننده طبیعی است که وضعیت عمومی شخص را بهبود می بخشد و تنظیم کننده عمل روده , رفع کم خونی , رفع حساسیت , افزایش اشتها , نیروزایی , جبران کمبود مواد معدنی , افزایش شیر مادران و درمان یبوست موثر است .گرده حاوی مواد ضروری برای سلامتی است باعث تقویت و افزایش بنیه بدنی میشودزیرا دارای مقدار زیادی امینو اسید می باشد. خواص ایمنی زایی آن از رویال ژل و دیگر محصولات کندو بیشتر است . کلیه محصولات کندو دارای خصوصیات مشترک انرژی زایی هستند و مخلوط آنها یک غذای مقوی است 

گرده زنبور عسل دارای اسید آمینه , ویتامین ها , هورمون ها  و عناصر خاصی چون آرژنین , نیاسین , هیستیدتین , ایزولوسین , میتیونین , فنیل آلانین , تیرونین , پتاسیم , منیزیوم , کلسیوم , مس , آهن , سیلیس , فسفر  بوده که باعث افزایش طول عمر و جلوگیری از پیری زود رس می شود .

گرده و کنترل وزن :

وزن هر فرد با مقدار غذای مورد استفاده و نوع آن مرتبط است . در صورتی که غذای استفاده شده جذب بدن شود چاق و در غیر این صورت لاغر می شوند. گرده شامل بیش از ۵۰۰۰ آنزیم و کو آنزیم است . آنزیمهای موجود در گرده در توازن شیمیایی سوخت و ساز دخالت دارند و بدن این آنزیمها را برای فعالیتهای گوارشی و کاربردهای ایمنی استفاده می کند.

ترکیبات شیمیایی گرده :

گرده توسط زنبور از منابع مختلف گیاهی جمع آوری می گردد لذا ترکیبات آن نسبت به محل و فصل جمع اوری متفاوت می باشد اما صرف نظر از این گوناگونی گرده شامل ویتامینهای A , B , C , E کارتنوئیدها، فولیک اسید، آمینو اسیدها می باشد. لستین به پایین آوردن وزن و کنترل آن از طریق تجزیه ی چربی کمک می کند.

گرده شامل همه ترکیبات ضروری برای زندگی است .عناصر جوانی بخش آن مانند مخمر جو و گندم است .زنبور عسل گرده هایی را انتخاب می کند که مواد نیتروژنی بیشتری دارند و بقیه را رها می کند ۲۰ درصد از گرده شامل آمینو اسید ها و پروتئینهاست و منبع غنی مواد معدنی منیزیم و کلسیم و مس و منگنز می باشد.

 ویتامین های گرده گل :

 B1 , B2 , B3 , B5 , B12 , C  , D,

فواید گرده گل

افزایش 50درصدی اسپرم درآقایان کمک به سوء هاضمه کمک به سرماخوردگی وانفولانزا , درمان ناراحتی های شکم , رفع کم خونی , عفونت , آسم , رفع خستگی , افزایش قدرت دفاعی بدن , ناباروری , ضعف جنسی , ریزش مو , رفع پوکی استخوان , درمان عفونت مثانه , کمک به جلوگیری از بیماری های قلبی

نحوه تهیه گرده برای مصارف انسانی :

گرده تخم گیاه نر بوده که در شکوفه ایجاد می شود و زنبور آنرا جمع کرده و با تراوشات خودش می آمیزد. زنبور گرده گلها را بوسیله زبان و فکین جمع کرده با ترشحات دهان آمیخته توسط پاهای جلو آنرا از دور دهان خود جمع می کند و پاهای عقب آنها را حمل می کند .

کندو دارای حجره های بزرگی است که ملکه در آن تخم می گذارد و در حجره های کوچکتر زنبورها عسل و گرده را انبار می کنند.

بازرگانان گرده ی کندو برای جمع آوری گرده تورهای سیمی با روزنه های کوچک تعبیه می کنند که پاهای زنبور هنگام ورود به کندو از گرده تمیز می شود. گرده ها از توری گذشته و بر روی سینی زیرین می افتند.

این دانه ها بعد از الک کردن و جمع آوری مواد خارجی بسته بندی و پرس می شوند. گرده ها باید تا زمان استفاده در فریزر نگهداری شوند. گرچه میزان مشخصی برای استفاده از گرده در دسترس نیست اما اکثر مردم میزان ۱۰۰۰ میلی گرم در روز استفاده می کنند. غالب گرده هایی کشور چین آلوده اند زیرا زنبورداران چینی از پوشش های سربی برای کندو هایشان استفاده می کنند. این ذرات در کندو وارد شده و باعث آلودگی آن می گردد.

 مزایای استفاده از گرده زنبور :

گرده حاوی مواد ضروری برای سلامت است . باعث تقویت و افزایش بنیه بدنی می شود زیرا دارای مقدار زیادی اسید آمینو اسیدمی است . خواص ایمنی زایی آن از رویال ژل و دیگر محصولات کندو بیشتر است . کلیه محصولات کندو دارای خصوصیات مشترک انرژی زایی هستند و مخلوط آنها یک غذای مقوی است .

نظرات کاربران

نظر بدهید